ODWOŁANIE DAROWIZNY

Odwołanie darowizny jest możliwe, przy czym podstawy do odwołania darowizny są nieco inne w przypadku darowizny niewykonanej oraz darowizny już wykonanej.

ODOWOŁANIE DAROWIZNY NIEWYKONANEJ

Darczyńca może odwołać darowiznę jeszcze niewykonaną, jeżeli po zawarciu umowy darowizny  jego stan majątkowy uległ takiej zmianie, że wykonanie darowizny nie może nastąpić bez uszczerbku dla jego własnego utrzymania odpowiednio do jego usprawiedliwionych potrzeb albo bez uszczerbku dla ciążących na nim ustawowych obowiązków alimentacyjnych.  Ponadto darczyńca może odwołać darowiznę niewykonaną w przypadku rażącej niewdzięczności obdarowanego, która nastąpiła po zawarciu umowy.

ODOWŁANIE DAROWIZNY WYKONANEJ

Odwołanie darowizny już wykonanej możliwe jest tylko w przypadku gdy obdarowany dopuści się względem darczyńcy rażącej niewdzięczności i nie nastąpiło przebaczenie ze strony darczyńcy. Istotne jest to aby odwołania darowizny dokonać w ciągu  roku od dnia, w którym uprawniony do odwołania dowiedział się o niewdzięczności obdarowanego.

FORMA ODWOŁANIA DAROWIZNY

Odwołanie darowizny następuje przez oświadczenie złożone obdarowanemu na piśmie.

CZY SPADKOBIERCY DARCZYŃCY MOGĄ ODWOŁAĆ DAROWIZNĘ?

Spadkobiercy darczyńcy mogą odwołać darowiznę z powodu niewdzięczności tylko wtedy, gdy darczyńca w chwili śmierci był uprawniony do odwołania darowizny albo gdy obdarowany umyślnie pozbawił darczyńcę życia lub umyślnie wywołał rozstrój zdrowia, którego skutkiem była śmierć darczyńcy.

CZY INNE OSOBY MOGĘ ODWOŁAĆ DAROWIZNĘ?

Przedstawiciel osoby ubezwłasnowolnionej nie może odwołać darowizny dokonanej przez tą osobę przed ubezwłasnowolnieniem  ale może żądać rozwiązania umowy darowizny przez sąd, jeżeli darowizna ze względu na wartość świadczenia i brak uzasadnionych pobudek jest nadmierna. W tym przypadku termin jest ograniczony terminem dwóch lat od jej wykonania.

CZY NIEDOSTATEK DARCZYŃCY JEST PODSTAWĄ DO ODWOŁANIA DAROWIZNY?

Popadnięcie przez darczyńcę w niedostatek już po wykonaniu darowizny nie stanowi podstawy do odwołania darowizny już wykonanej ale obdarowany, w granicach istniejącego jeszcze wzbogacenia, zobowiązany jest dostarczać darczyńcy środków, których mu brak do utrzymania odpowiadającego jego usprawiedliwionym potrzebom albo do wypełnienia ciążących na nim ustawowych obowiązków alimentacyjnych. Obdarowany może jednak zwolnić się od tego obowiązku zwracając darczyńcy wartość wzbogacenia.

Należy pamiętać, że przepisów o odwołaniu darowizny nie stosuje się, gdy darowizna czyni zadość obowiązkowi wynikającemu z zasad współżycia społecznego.

Zobacz także

UMOWA DAROWIZNY

Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. FORMA UMOWY Dla oświadczenia darczyńcy wymagana jest forma  aktu notarialnego. Jednakże...

ROZWÓD

Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód. ROZKŁAD POŻYCIA Zupełny rozkład pożycia występuje...

ODRZUCENIE SPADKU

Spadek można odrzucić przez złożenie odpowiedniego oświadczenia o jego odrzuceniu przed sądem lub przed notariuszem. TERMIN NA ODRZUCENIE SPADKU Termin na odrzucenie spadku wynosi  6 miesięcy...